Na úvodní stránku

Mezinárodní den dobrovolníků slavíme už třicet let

TAMeK

2015-11-30

Různé

Přečteno: 3565

Komentářů: 0


Přesně před třiceti lety ustanovila Organizace spojených národů 5. prosinec jako Mezinárodní den dobrovolníků. Jeho cílem je celosvětově upozorňovat společnost na práci dobrovolníků a jejich význam. V České republice existuje celá řada organizací, které se aktivně a úspěšně podílejí na šíření významu dobrovolnické práce. INEX -- Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) patří mezi ně. Na české dobrovolnické scéně působí bezmála čtvrtstoletí.


Dobrovolnictví má pro společnost velký význam

"V INEX-SDA se snažíme, aby naše dobrovolnické projekty podporovaly otevřenou společnost, respekt ke kulturním odlišnostem a udržitelný rozvoj. V mnoha zemích, jako je např. Francie nebo Velká Británie, má dobrovolnictví dlouhou tradici, ale také v ČR se každoročně zvyšuje povědomí o dobrovolnické práci a díky tomu přibývá aktivních lidí, kteří se zajímají o dění doma i ve světě a věnují se, bez nároku na finanční odměnu, obecně prospěšným činnostem. A to je důvod, proč každoročně slavíme Mezinárodní den dobrovolníků a šíříme povědomí, že dobrovolnictví je jednak šance pomáhat tam, kde to má smysl, ale také prostor pro seberozvoj, nové zkušenosti a potkávání zajímavých lidí, s kterými byste se třeba normálně nepotkali," uvedla Dagmar Fousková, ředitelka INEX-SDA. Letos v INEXu oslaví dobrovolnický svátek ve středu 2. prosince od 19 hodin ve Studiu Alta, kam dorazí i oblíbená kapela The Brownies! Akce je otevřená všem nejen z ř! ad dobrovolníků.

Čísla mluví jasně

INEX-SDA letos eviduje 2331 zahraničních workcampů, 33 českých workcampů a zhruba 1367 dobrovolníků (z toho 651 dobrovolníků vyjelo do světa a 316 se aktivně zapojilo do Dobrovolnického klubu). Vedle INEX-SDA se českému a mezinárodnímu dobrovolnictví věnují i další významné organizace, jako je Tamjdem, Duha nebo Hestia. "Letos se nám zapojilo celkem 235 dobrovolníků, kteří odpracovali hodně přes 1500 hodin," prozradila Markéta Votavová z Tamjdem. I oni připravují nejen pro dobrovolníky oslavu s tematickou fotosoutěží (9. prosince a také ve Studiu Alta). "V roce 2015 se s Duhou do dobrovolnických aktivit zapojilo více než 150 dobrovolníků, kteří odpracovali přibližně 6750 hodin na veřejně prospěšných projektech především v Evropě, ale také v Asii a Africe. Nutno ale zmínit, že pro Duhu je dobrovolnictví okrajovou činností, a proto dobrovolníky s náročnějšími dobrovolnickými požadavky přesahujícími workcampy odkazujeme na INEX-SDA, org! anizaci s dlouholetými a bohatými zkušenostmi, řekla Markéta Š! ůstková, koordinátorka workcampů z organizace Duha.

Firemní dobrovolnictví

To Hestia se zabývá navíc i firemním dobrovolnictvím. "V roce 2015 jsme pomohli padesátce veřejně prospěšných organizací, kam jsme vyslali na 500 firemních dobrovolníků. Celkem věnovali zaměstnanci našich partnerských firem více než 3750 hodin pomoci," vypočítala Barbora Komberec Novosadová z Hestie. A to není všechno. V rámci mentoringových programů se letos zapojilo 142 dobrovolníků a odpracovaných hodin pak bylo celkem 9200. Hestia již od roku 2001 oceňuje dobrovolníky cenou Křesadlo, a to hned v několika městech a několika kategoriích.

Mezinárodní den dobrovolníků každoročně připomíná nejen lidem v západní Evropě, jak důležitou funkci ve společnosti plní dobrovolnická práce. Výše uvedená čísla jsou jasným ukazatelem směru i v České republice.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. Přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo právě obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně sedm set českých dobrovolníků.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je sobota
09.12.2023optimalizace PageRank.cz