Na úvodní stránku

Nebezpečná éčka lze nyní odhalit již při nákupu potravin

dTest

2013-03-26

Různé

Přečteno: 2700

Komentářů: 0


Časopis dTest spouští on-line databázi přídatných látek, takzvaných éček. Údaje jsou dostupné i v rámci mobilní aplikace, čehož mohou zákazníci využít přímo při nakupování.


Databáze je k dispozici na www.dtest.cz/ecka a obsahuje všechny dosud známé přídatné látky, spolu s jejich oficiálními i případnými alternativními názvy. Spotřebitel se dozví i původ látky a případná rizika, která při požití mohou hrozit. Nechybějí ani údaje o běžném výskytu přídatné látky a případném legislativním omezení jejího použití.
Informace jsou dostupné také v rámci bezplatné mobilní aplikace, kterou lze stáhnout v Google Play a Apple App Store pod názvem „dTest“. „Zákazníci v obchodech mohou kvalitu potravin odhadovat pouze z deklarovaného složení jednotlivých výrobků. Zpravidla si ale nepamatují, která éčka jsou škodlivá a která ne, a proto se staví podezřívavě ke všem potravinám, ve kterých se takto označené látky vyskytují. Aplikace jim jejich výběr může výrazně usnadnit,“ říká spolupracovník dTestu Jan Richtr.
V databázi lze snadno vyhledávat nejen podle názvu a označení dané látky, ale také podle původu a zařazení do skupin (např. konzervanty, antioxidanty, stabilizátory). Katalog bude průběžně propojován i s údaji o potravinářských výrobcích testovaných časopisem dTest, takže spolu s výsledkem testu získá zákazník i informace o použitých přídatných látkách. „Jedná se o jedno z dílčích opatření, jímž chceme přispět k větší informovanosti o složení a rovněž kvalitě potravin, která české spotřebitele trápí,“ dodává Jan Richtr.

Právě kvalitu a bezpečnost potravin označilo za nejpalčivější spotřebitelský problém 56 % z téměř 26 tisíc respondentů. Dotazování mezi českými spotřebiteli provedlo sdružení dTest v lednu letošního roku. Za pravdu zákazníkům dávají i spotřebitelské testy potravin provedené v uplynulém roce. Nálezy pesticidů v černých čajích, insekticidní přípravek DDT v olivovém oleji či kávy s rezidui jedovatých plísní jsou jen některými ze závažných zjištění.
 
zdroj :  dTest

Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2023
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je pátek
21.06.2024optimalizace PageRank.cz