Na úvodní stránku

Referendum je volebním tahákem. Občané by se měli mít na pozoru.

TAMeK

2013-10-15

Různé

Přečteno: 1928

Komentářů: 0


Hnutí za Přímou Demokracii vydalo prohlášení, ve kterém kriticky poukazuje na předvolební prohlášení politiků k otázkám zavedení referenda a jeho parametrů. Jejich návrhy jsou v mnoha případech v rozporu s právy občanů. Hnutí doporučuje občanům být obezřetnými.


"Předpokladem úspěchu každé strany, hnutí nebo politika ve volbách je předkládat takové návrhy, které budou prospěšné občanům. V případě návrhů, týkajících se principů správy země a jejich nástrojů, je povinností každého politika vycházet ze základní demokratické zásady, tj. svrchovaným nositelem moci je lid, tedy všichni občané.

Proto jsme uvítali, že politické subjekty zareagovaly na požadavky občanů a předkládají před volbami návrhy na zavedení referenda, lidové iniciativy nebo odvolatelnosti politiků. Je jen otázkou, zda to myslí vážně, nebo je to jen volební tahák, který se vytratí dnem skončení voleb.

Každopádně už nyní můžeme hodnotit návrhy kandidujících stran a hnutí, zejména s ohledem na výše uvedenou základní demokratickou zásadu. Dotýká se to hlavně parametrů referenda. Strany jako ODS nebo TOP09 můžeme dát stranou. Ty už nám ukázaly ve vládním návrhu, jak to s občany a přímou demokracií myslí.

Ostatní subjekty, které jsou pro zavedení referenda, potom ! navrhují různá omezení pro konání a platnost referenda. Podle stránek Novinky.cz, šéf lidovců, Pavel Bělobrádek by zakázal hlasovat o daních, národní bezpečnosti či zákonech. Stínový ministr vnitra soc. dem. Jeroným Tejc má požadavek na účast 30-40% voličů a 25 procent z těchto voličů by muselo být pro návrh, aby platil.
Tomio Okamura z hnutí Úsvit požaduje povinnou účast v referendu 30, spíš 50% a třeba Piráti navrhují 10 a 40%.

Proti těmto omezením se musíme jako hnutí postavit. Myšlenky přímé demokracie léta propagujeme a výše uvedená omezení považujeme za oklešťování demokratických práv občanů. Hlasování v referendu nesmí podléhat jiným pravidlům, než hlasování v jakýchkoliv jiných volbách. Pokud někdo navrhuje povinnou účast (kvórum) pro referendum, musí ji zároveň navrhnout i pro ostatní typy voleb.

Je vrcholem absurdity, když by byla pro platnost referenda povinná volební účast 30 a více % voličů, zatímco parlamentní a senátní volby jsou platné, když se! jich zúčastní jen jeden volič.

Zvláště jsme znepokojeni tí! m, že Okamurův Úsvit a Piráti nejsou v otázce povinné účasti výjimkou. Oběma jsme vyslovili v naší výzvě volební podporu a na osobních jednáních s nimi panovala na princip, že "výsledek referenda musí být závazný bez ohledu na počet zúčastněných voličů", názorová shoda.

Apelujeme proto na občany, aby přistupovali k návrhům kandidujících stran a hnutí obezřetně a snažili se na ně ještě před volbami kriticky působit. Musíme být stále aktivní, pokud nechceme dopadnout jako třeba občané na Slovensku. Tam sice referendum mají, pro všemožná omezení je ale v praxi nerealizovatelné.

Ladislav Štítkovec, mluvčí a mediální koordinátor Hnutí za Přímou Demokracii


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje Internet mládeži, z.s.
Vytvořil Ing. Miloslav Fuček - MF SOFT
Všechna práva vyhrazena ©2012-2015
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je sobota
25.06.2022optimalizace PageRank.cz